¿Ako si užiť BEZPEČNE LETO vzhľadom na COVID-19? Konzilium vydalo RADY

Ilustračný obrázok k článku Ako si užiť BEZPEČNE LETO vzhľadom na COVID-19?  Konzilium vydalo RADY

Ako prežiť leto bez korony? Odborníci majú pre nás konkrétne odporúčania.

Ako prežiť leto bez korony? Odborníci majú pre nás konkrétne odporúčania.

Ilustračný obrázok k článku Ako si užiť BEZPEČNE LETO vzhľadom na COVID-19?  Konzilium vydalo RADY

V čase letných dovoleniek sú vzhľadom na epidemiologickú situáciu dôležité opatrnosť a zodpovedné správanie. Pripomína to konzílium odborníkov, ktoré v tejto súvislosti pripravilo desať odporúčaní, ako bezpečne zvládnuť leto.

Netreba virus podceňovať

Počet prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku aj vo svete opäť mierne narastá. „Hoci väčšina ochorení na COVID-19 nemá ťažký priebeh, netreba ho aj vzhľadom na premenlivosť vírusu podceňovať,“ upozorňujú odborníci.

Odporúčajú preto používať rúško či respirator na miestach s vyššou koncentráciou ľudí, tiež počas cesty lietadlom, vlakom alebo autobusom.

„Dôsledne dodržiavajme povinnosť nosenia respirátorov v zdravotníckych zariadeniach, lekárňach a sociálnych zariadeniach,“ pripomina konzilium. Odporúča aj kompletnú očkovaciu schémuteda nechať sa zaočkovať dvomi dávkami vakcíny aj posilňovacou dávkou.

Využívajte samotest

Odborníci pripomínajú, aby ľudia pri príznakoch využili samotest. V prípade horšieho stavu radia kontaktovať lekára, ktorý môže indikovať potrebu PCR testovania. „V prípade príznakov akéhokoľvek ochorenia horných dýchacích cist s príznakmi nádchy, kašľa, bolesti hrdla s teplotou, ostaňme doma, ochorenie ‚vyležme’ a neroznášajme infekciu,“ doplnili.

Ďalšie rady

Kontaktu s cudzími ľuďmi je lepšie sa vyhýbať a dodržiavať odstup aspoň dva meter. Pri stretnutiach so známymi odporúčajú vyhnúť sa objímaniu a bozkávaniu. Dôležité je aj naďalej dbať na hygienické opatreniačasto si umývať a dezinfikovať ruky, prípadne používať rukavice.

Ochraňovať treba podľa konzília najmä najzraniteľnejšie skupiny ľudí. „Správajme sa zodpovedne k starším ak ľuďom s oslabenou imunitou,“ spresnili odborníci. Pred kontaktom s nimi, najmä po návrate z dovoleniek, odporúčajú otestovať sa a používať respirátor alebo rúško. „Buďme k sebe ohľaduplní, opatrní a nevystavujme sa zbytočnému riziku. A to aj v prípade, že sme ochorenie prekonali alebo nepatríme k rizikovým skupinám,“ doplnili.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo por vás zaujímať:

Zdroj: TASR

Najčítanejšie zo Slovenska

Source: Dnes24.sk by www.dnes24.sk.

*The article has been translated based on the content of Dnes24.sk by www.dnes24.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!