Düşüş etkisi: Netflix, bugün 150 çalışanı ile yollarını ayırdı

netflix, son dönemde iyi gelişmeler ile gündeme gelmiyor. Firma son dönemdeki düşüş nedeniyle işten çıkarmalar da gerçekleştiriyor.

2022’nin ilk üç ayında 2021’in son üç ayına oranla 200 bin abone kaybeden ve yapılan resmî açıklamaya göre abone kaybı ikinci çeyrekte tam 2 millones seviyesine ulaşacak olán netflix, bu nedenle maliyetleri azaltmak istiyor. Gelirleri devasa olmasa da düşmeye başlayan şirket, bugün ağırlıklı olarak ABD merkezli 150 çalışanı ile yollarını ayırdığını duyurdu. Küresel olarak 11 binden fazla çalışana sahip olan şirketin, işten çıkarmalara ufak ufak devam edeceği aktarılıyor. Bu bağlamda bazı projeleri de rafa kaldırdığı aktarılan firma, artık pazarda çok sayıda rakibe sahip ve bunun etkisiyle kullanıcıları kendisinde tutmaya ciddi şekilde zorlanıyor.

Bu arada şirket geçtiğimiz gün de 2017 yılından bu yana ilk defa “kurum kültürü yönergeleri” üzerinde bir güncellemeye gittik. Bu bağlamda firma çalışanlarına, üstü biraz kapalı olarak “üzerinde çalıştığınız içeriklerden hoşlanmıyorsanız işi bırakabilirsiniz” dedi. Bunu “Çalışma özelinde Netflix sizin için en iyi yer olmayabilir” diyerek aktaran firma, çalışanlarının içerikler konusundaki bazı hoşnutsuzluklarına net bir cevap vermiş oldu. Son yıllarda tartışmalı içeriklere imza atan, “içerik kalitesi” konusunda ciddi eleştiriler alan ve abone kaybı yaşamasında son yıllarda çıkan kötü yorumlara sahip içeriklerin büyük etkisi bulunan firma, içerikler konusunda sansüre gitmek istemediklerini ve “doğru olana” izleyicilerin karar vermesi gerektiğine inandıklarını belirtiyor.

netflix, son aylarda yaşanan düşüşü önlemek adına önemli planlar yapıyor. Örneğin firma yıl sonuna doğru gelecek bir “reklam destekli” daha ucuz abonelik paketi düşünüyor. Kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla netflix, “canlı yayın” tarafına da ciddi şekilde adım atmak istiyor.

Firmanın ilk aşamada özellikle komedi şovları olmak üzere birçok farklı içeriği canlı olarak yayınlamak istediği aktarılıyor. Canlı yayınlar ile daha fazla kişiye ulaşma şansı olduğu ve bunda başarı olacağı düşünülen şirket, rekabetin arttığı alanda ilerisi için önemli adımlar atmak zorunda ve bu konuda kesinlikle boş durmuyor.

Netflix, 2022’nin sonunda bir hesabın farklı evler arasında paylaşılması sisteminde de yeni bir döneme başlayacak. Şirket burada detaylandırdığımız yeni dönemde ortak hesap kullanımını azaltmak istiyor. Netflix’in abonelik kaybı arkasında resmî açıklamaya göre 100 milyondan fazla hesabın ortak kullanılması yer alıyor.

Netflix hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Netflix’in son dönemdeki en popüler filmi


Source: Teknoloji haberleri – LOG by www.log.com.tr.

*The article has been translated based on the content of Teknoloji haberleri – LOG by www.log.com.tr. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!