Klajā nācis Etgara Kereta stāstu krājums Aizķeršanās galaktikas nomalē / Diena


Šajā stāstu krājumā sastopas spilgta iztēle, versmaina aizrautība un dzēlīgs humors, kas sasaucas ar autora iepriekšējos darbos iepazīto ironiju un tieksmi pretstatīt laicīgo un pārpasaulīgo. Rakstnieka Etgara Kereta radītie tēli izaicina tradicionālo lomu dalījumu ģimenē, karā un spēlēs, viņa īsprozā netrūkst ne narkotiku un kūku, ne atmiņu un mīlestības. Šādas pretrunas nepārsteidz – rakstnieks ir uzaudzis Izraēlā, valstī, kur līdzās pastāv augsto tehnoloģiju industrija un Holokausta vēsture, praida gājieni un reliģiskās dogmas, saulainas pludmales un bumbu patvertnes.

Kerets pieder paaudzei, kas miera sludināšanu uzlūko ciniski, tāpēc viņa radīto tēlu dzīve aizrit kaismīgu konfliktu un vardarbības piepildītā vidē. Kereta stāsti nekad neaizplūst paredzamā gultnē, tie vienmēr pārsteidz, izklaidē un aizkustina. Viņa iztēlē dīvainības bieži slēpj skarbu patiesību, bet sirdēstiem pievienota šķipsniņa nenopietnības. Prasmīgi izmantojot alegorijas, Kerets balansē uz smalkās robežas starp skaudro un smieklīgo, komēdiju un traģēdiju, ikdienišķo un sirreālo.

“Lasit gramatu Aizķeršanās galaktikas nomalē ir kā doties izbraucienā luksusklases automobilī ar pasaules līmeņa šoferi pie stūres, secinot, ka viņa ārkārtīgi trakais skatījums uz pasauli nekādi netraucē izbaudīt lielisko prasmi vadīt auto. Vai ir vēl labāks veids apskatīt pasauli?” (Rakstniece Elifa Batumana)

“Kereta stāstos mutuļo enerģētisks, iztēli rosinošs baltās un melnās komēdijas sakausējums ar augsta līmeņa toleranci pret absurdo. Un vienmēr – vienmēr, pat ja šķiet, ka viņš rakstīto noslīpē, nevērīgi paraustot plecus par Visuma smieklīgajām kaprīzēm, šie teksti apņēmīgi uzstāj, ka cieši jāturas pastel dzīves un neizbēgamā prieka par vārdu spēlēm. [..] Kereta provokatīvie stāsti negaidīti apmulsina un izsit no sliedēm: tajos ir gan cietsirdības elements, gan cerība, liegs atgādinājums par cilvēcisku kontaktu lielo vērtību. [..] Ja esat jau pazīstami ar Kereta darbiem, šis būs apsveicams viņa kanona papildinājums; ja vēl neko neesat lasījuši, šī kolekcija būs izcils starta punkts.” (globo de boston)

Etgars Kerets (1967) ir viens no ievērojamākajiem mūsdienu Izraēlas rakstniekiem un pazīstams ne tikai kā īso stāstu autors, bet arī izpelnījies atzinību ar grafiskajām novelēm un filmu un televīzijas scenārijiem. Viņa darbi, tai skaitā arī Jāņa Rozes apgādā iznākusī grāmata Autobusa šoferis, kas gribēja būt Dievs (2012), ir tulkoti 45 valores.

No ivrita tulkojusi Māra Poļakova.

Grāmatas izdošanu atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds un Izraēlas vēstniecība Latvijā.


Source: Diena.lv by www.diena.lv.

*The article has been translated based on the content of Diena.lv by www.diena.lv. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!