PCIe 7.0 ohlášeno, dosáhne 512 GB/s en 16 enlaces

Sběrnice PCI Express, která v letošním roce nastupuje do světa hardwaru v páté generaci a jejíž šestá generace se dokončila v lednu letošního roku, už se v podobě sedmé dostala na rýsovací prkna. Připomeňme, že v době PCIe 3.0 zvažovala PCI SIG přechod na optiku se čtvrtou generací, přičemž nakonec (byť po dlouhém čase) přišla poměrně bezproblémově na trh v klasickém měděném provenení. Nedůvěra v kov ale byla taková, že se vývoj raději přestřelil a to natolik, že k dosažení dalšího zdvojnásobení s PCIe 5.0 stačilo už jen dotáhnout práci odvedenou během příprav čtvrté generace.

PCIe 5.0 tak zůstane poslední generací PCIe využívající klasického kódování NRZ (sin retorno a cero). Počínaje PCIe 6.0 bude nasazena pulzně-amplitudová modulaci PAM4. Tkví v tom, že dva stavy při NRZ (0, 1) nahradí stavy čtyři (00, 01, 10, 11), takže při stejné frekvenci bude možné přenést 2× více bitů. Pro rozlišení mezi čtyřmi stavy namísto dvou je potřeba vyšší čistota / integrita signálu oproti NRZ, což si žádá určitá opatření. Krom užších tolerancí, jejichž implementace bude dražší, se PCIe 6.0 neobejde bez Forward Error Correction (FEC), systému pro opravu chyb. Což dále zvýší náklady na implementaci. Kvůli zpětné kompatibilitě s NRZ (samozřejmě na obou stranách, protože může dojít na kombinaci PCIe ≤5.0 desky a PCIe ≥6.0 karty stejně jako PCIe ≥6.0 desky s PCIe ≤5.0 kartou) musí být na straně každého řadiče implementována jak podpora PAM4, tak podpora NRZ. Půjde tedy o řadiče s podporou dvou typů rozhraní PCIe v jednom. Což bude opět stát křemík a tudíž i nějaké finance navíc.

Zatímco PCIe 5.0 zvyšuje náklady z důvodu potřeby opakovačů signálu při delších drahách, PCIe 6.0 cenově poskočí ještě výrazněji.

U PCIe 7.0, které opět zdvojnásobí přenosovou rychlost, tak samozřejmě nelze očekávat nižší ceny, spíše naopak. Zůstává PAM4, fyzicky rozhraní přenáší 128 GT/s, efektivní datová propustnost je dvojnásobná.

PCI SIG ohlásila předpokládané uzavření specifikace PCIe 7.0 na rok 2025. To samozřejmě neznamená širokou dostupnost hardwaru, obzvlášť v segmentu osobních počítačů. Jak je nastíněno v úvodu článku, v letošním roce, kdy byla uzavřena šestá generace, reálně nastupuje pátá. Už s nástupem šesté to z výše popsaných důvodů nebude v desktopu hladké; vyšší náklady budou znamenat buďto podstatně pomalejší příchod nebo podstatně vyšší ceny kompatibilního high-endového hardwaru (procesory, desky, grafické karty). Je proto možné, že PCIe 6.0 (a poté i 7.0) zůstane na určitou dobu doménou serverů a HPC systémů, kde budou mít vyšší přenosové rychlosti uplatnění a smysl i navzdory vyšším nákladům. V Současnosti je těžké i odhadovat, ale pokud chcete slyšet prognózu (která vůbec nemusí vyjÍt), tak pcie 6.0 nenastoupí dříve než mezi 2024-2025 a pcie 7.0 za za velmi opitalmi situace 2026,


Source: Diit.cz by diit.cz.

*The article has been translated based on the content of Diit.cz by diit.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!