Stoltenbergs sagaida ātru Zviedrijas un Somijas pievienošanos NATO; Erdogans atkārtoti sola to bloķēt / Diena


“Es esmu pārliecināts, ka mēs ātri nonāksim pie lēmuma uzņemt Somiju un Zviedriju NATO ģimenē,” kopīgā preses konferencē ar Dānijas premjerministri Meti Fredriksenu Kopenhāgenā sacīja Stoltenbergs.

Taču viņš uzsvēra, ka jāņem vērā visu sabiedroto drošības intereses un bažas.

Pat gadījumā, ja Turcija turpinās bloķēt Zviedrijas uzņemšanu, netiks sākta atsevišķa procedūra Somijai, pavēstīja Stoltenbergs.

“Zviedrija un Somija ir pieteikušās kopā. Mēs to uzskatām par kolektīvu procedūru,” norādīja NATO ģenerālsekretārs.

Arī Fredriksena pauda optimismu par NATO paplašināšanos uz ziemeļiem pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, sakot: “Visas 30 NATO valstis, arī Turcija, ir ieinteresētas stiprināt mūsu aliansi”.

Tikmēr Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans ceturtdien atkārtoti pauda apņēmību bloķēt Somijas un Zviedrijas pievienošanos NATO.

Autoritārais Turcijas līderis Zviedriju un Somiju apsūdzējis “terorisma atbalstīšanā”, jo tās simpatizējot Turcijā aizliegtajam kurdu separātistu grupējumam Kurdistānas strādnieku partija (PKK) un Sīrijā operējošajam kaujinieku gruzupēbas aPG (vibaas) (taujinieku gruzēbas Y).

Ankara abus grupējumus uzskata par teroristiskām organizācijām, kas rada eksistenciālus draudus valsts drošībai, un Turcijas pierobežā ar Irāku un Sīriju bieži notiek sadursmes starp to kaujiniekiem un Turcijas drošības spēkiem.

Tikmēr ASV Sīrijā aktīvi sadarbojas ar YPG, kuru uzskata par vienu no tuvākajiem sabiedrotajiem cīņā ar teroristisko grupējumu “Islāma valsts”.

Reaģējot uz militāro operāciju, kuru 2019.gadā Ankara vērsa pret YPG, Zviedrija un Somija kopā ar citām valstīm, tostarp ar Vāciju, noteica ierobežojumus ieroču eksportam uz Turciju.


Source: Diena.lv by www.diena.lv.

*The article has been translated based on the content of Diena.lv by www.diena.lv. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!