Vedci prvýkrát vypestovali v mesačnej pôde rastliny, výsledok ich prekvapil – Vesmír – Veda a technika

Vedci prvýkrát vo vzorkách mesačnej pôdy vypestovali rastliny. Ide o významný krok na ceste k dlhodobým pobytom na Mesiaci, píše spravodajský web BBC.

Semienka žeruchy vedci zasadili do malých vzoriek mesačného prachu odobraných počas misií Apollo v rokoch 1969 až 1972. K ich veľkému úžasu semienka vyklíčili do dvoch dní.

„Nemôžem ani popísať, akí sme boli prekvapení,“ povedala Anna-Lisa Paulová z Floridskej univerzity, ktorá je spoluautorkou článku o spomínaných zisteniach.

Rastliny v mesačnej pôde av kontrolných vzorkách podľa nej vyzerali do šiesteho dňa zhruba rovnako. Potom sa objavili rozdiély. Rastliny pestované v mesačnej pôde začali vykazovať stres, vyvíjali sa pomalšie a skončili zakrpatené. Aj tak ale podľa vedcov ide o prielom, ktorý má aj „pozemské“ dôsledky.

„Tento výskum má zásadný význam pre dlhodobé ciele NASA v oblasti ľudského prieskumu, pretože budeme musieť využiť zdroje nájdené na Mesiaci a Marse na vývoj zdrojov potravy pre budúcich astronautov žijúcich a pracujúcich v hlbokom vesmíre, uviedol šéf amerického Národného úradu pre letectvo (NAS) Bill Nelson. Doplnil, že výskum má význam aj pre Zem, pretože môže prispieť k poľnohospodárskym inováciám, ktoré pomôžu pestovať rastliny v ťažkých podmienkach.

Čítajte aj Esfuerzo bol najmladší stroj americkej flotily raketoplánov

Jeden z problémov, ktorým výskumníci čelia, je nedostatok mesačnej pôdy pre podobné experimenty. Počas trojročného obdobia od roku 1969 priviezli astronauti NASA z mesačného povrchu 382 kilogramov mesačných hornín, kamienkov, piesku a prachu. Tím vedcov z Floridskej univerzity dostal na experiment iba gram mesačnej pôdy na rastlinu.

La NASA planea dos días antes de Mesiac en Roku 2025. Naposledy también astronauti boli en Roku 1972 en el programa Apollo.


Source: Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!