Zen 4 Mimarisiyle Büyük Performans Kazançları Bekleniyor: Ryzen 7000

AMD, Zen 3 mimarisiyle piyasaya güçlü bir giriş yapmıştı ve bu mimariye dayanan işlemciler halen ilgi görüyor. Çip tasarımcısı şimdi Zen 4 mimarisi için yoğun mesai harcıyor. Gelen sızıntılar ise AMD’nin şimdiye kadarki en büyük “Zen” güncellemesi yapabileceğini ortaya koydu.

Yakın zamanda 8 çekirdekli bir mühendislik örneği “Raphael” masaüstü CPU’nun erken testlerine bakmıştık. Bu yonga 5.2 GHz frekans hızlarına kadar erişmeyi başarmıştı ve bu da 8 çekirdekli Ryzen 7 5800X’e göre %10’luk bir artışı temsil ediyor. Ancak IDML‘nin son videosuna göre bu oran %14’e kadar çıkabilir.

YouTuber ayrıca IPC’nin (döngü başına talimat) %24’e kadar artabileceğini iddia etmiş. Zen 2 mimarisinden Zen 3’e geçiş sürecinde sabit 4 GHz 8 çekirdekli CPU için resmi olarak %19’luk bir IPC artışından söz edilmişti. Nitekim Zen 4 ile daha büyük sıçramalar görmemiz sürpriz olmaz.

Daha yüksek IPC ve frekans hızlarının bir sonucu olarak, tek iş parçacıklı performans %28 ila 37 oranında artacak. Doğal olarak çok çekirdekli es yüklerinde de yine hatırı sayılır performans artışları sağlanacak, ancak bu noktada herhangi bir değer verilmiş değil.

  • %15-24 IPC artışı (Zen 3’e kıyasla).
  • %8-14 saat hızı artışı (Zen 3’e kıyasla).
  • %28-37 civarında tek çekirdek performans artışı (Zen 3’e kıyasla).
  • Tek çekirdekle benzer veya daha yüksek çok çekirdek performansı (Zen 3’e kıyasla).
  • Çekirdek başına 1 MB L2 / 4 MB L3 önbellek (Zen 3 Core başına 512 KB / 4 MB L3’e kıyasla).
  • PCIe 5.0 desteği (artırılmış şeritler).
  • DDR5/LPDDR5 bellek desteği (DDR5-5200+).

Sizdırılan Zen 4 Programı

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.


Source: Technopat by www.technopat.net.

*The article has been translated based on the content of Technopat by www.technopat.net. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!